W jaki sposób produkuje się wały oraz wałki?

19 wrz. by wirtrans

W jaki sposób produkuje się wały oraz wałki?

Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, między innymi można je spotkać w przemyśle motoryzacyjnym, ale też stanowią nieodłączne części wielu maszyn na halach produkcyjnych i przemysłowych. Jak się okazuje, sama produkcja wałów wymaga odpowiedniego procesu technologicznego oraz precyzji, która pozwoli na stworzenie produktu o idealnych wymiarach i parametrach.

Podczas produkcji przede wszystkim wykorzystywana jest technologia obróbki skrawaniem. Wały są poddawane procesowi toczenia, a dzięki temu mogą uzyskać najbardziej ergonomiczny kształt z możliwych. Prace nad produkcją wałów rozpoczynają się od przygotowania odpowiednio przyciętych próbek materiałów wraz z ewentualnym zapasem- do ich wyodrębnienia stosowana jest przecinarka taśmowa, która może zrobić to bardzo dokładnie. Następnie wykonuje się nakiełki technologiczne oraz przeprowadza się sam proces toczenia. To właśnie poprzez toczenie można szybko poradzić sobie z ewentualnymi naddatkami.

 

Nadawanie odpowiedniego kształtu oraz pożądanej chropowatości

 

To kolejne zadania, jakie są elementem całego procesu wytwarzania wałów. Aby nadać im pożądany kształt oraz wielkość, koniecznie musi zostać określona głębokość skrawania, a także trzeba określić zakres posuwu. Przy odpowiednim dobraniu tych wartości można uzyskać wał o odpowiednim kształcie. Dodatkowo, może zaistnieć też konieczność wykonywania na gotowym już wale frezów lub też może zostać zaplanowany proces mający na celu dodanie ich powierzchni właściwej chropowatości. Tak wykonany wał lub też wałek może mieć różne przeznaczenie, produkty te są dystrybuowane do różnych klientów. W wielu przypadkach ich powierzchnie dodatkowo pokrywa się jeszcze specjalną powłoką, która ma pełnić określone funkcje. Wymaga to jednak dopasowania powłoki już do konkretnej funkcji takiego wałka, jaką ma on spełniać w całym procesie pracy maszyny. Na rynku działają firmy, które specjalizują się właśnie w opracowywaniu specjalnych składów takich mieszanek.