Dom kanadyjski- dlaczego warto taki budować?

20 kw. by wirtrans

Dom kanadyjski- dlaczego warto taki budować?

Dom kanadyjski to inaczej dom o konstrukcji szkieletowej, który wykonywany jest z drewna. Jeśli jednak przychodzą nam od razu na myśl skojarzenia ze starymi domami drewnianymi, jakie kiedyś budowano w Polsce, to warto mieć taką świadomość, że obecnie domy kanadyjskie buduje się zupełnie inaczej. I to właśnie ze względu na tę nowoczesną technologię budowy są one w stanie tak dobrze trzymać w sobie ciepło.

Domy kanadyjskie to wciąż nowa technologia w naszym kraju, do której inwestorzy stopniowo się przekonują ze względu na jej niewątpliwe zalety. Stanowi ona sensowną alternatywę dla tak rozpowszechnionej i często wybieranej w Polsce technologii murowanej.

Budowa domu z drewna- co warto o niej wiedzieć? Poszukiwania wykonawcy

Decyzja o wyborze odpowiedniej technologii budowy musi być podjęta już na starcie. Dość ważną kwestią jest znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej, która specjalizuje się w wykonawstwie właśnie domów szkieletowych. Ze względu na to, że w naszym kraju jest to stosunkowo nowa technologia, takich ekip budowlanych za pewne będziemy mieć do dyspozycji mniej niż w sytuacji, kiedy zdecydowalibyśmy się na dom murowany. Warto także zaznaczyć, że taka ekipa musi posiadać odpowiednią wiedzę związaną z wytycznymi, co do stosowania właściwej technologii budowy takiego domu. To bardzo istotne, gdyż tylko i wyłącznie dzięki temu można uzyskać budynek trwały i o odpowiedniej izolacyjności.

Wyjątkowo krótki czas budowy

Być może nie każdy do końca uświadamia sobie, jak krótki może być czas budowy domu szkieletowego. Wydaje się on szczególnie krótki w momencie, kiedy porównamy go do czasu, jaki jest potrzebny na ukończenie inwestycji murowanej o podobnym projekcie. Wynika to z faktu, że dom z drewna nie wymaga zbyt wielu prac mokrych- tak naprawdę jedynymi pracami mokrymi jest wylewanie fundamentów na samym początku inwestycji. Zabieg ten trzeba więc planować z wyłączeniem okresu zimowego. Natomiast wszystkie inne prace już na sucho mogą być wykonywane tak naprawdę w dowolnym czasie. Przyjmuje się, że dom z drewna może powstać w czasie od kilku tygodni do trzech miesięcy. Tymczasem, podobny dom murowany buduje się minimum 1-2 lata. Domy drewniane to idealna propozycja dla inwestorów, którym zależy na czasie.

W jaki sposób wygląda kwestia izolacyjności budynku?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie tej technologii, gdyż często domy drewniane kojarzą się nam z domkami letniskowymi, a nie z budynkami całorocznymi.

Domy szkieletowe- jak wskazuje na to ich nazwa- są oparte o konstrukcję ze specjalnie przygotowanego, suszonego i impregnowanego drewna o wysokiej jakości. Od strony zewnętrznej wykonuje się dodatkowo elewację z płyt OSB, a od wewnątrz konstrukcję ścian z płyt gipsowo- kartonowych. Zastosowanie znajdują tutaj także specjalne folie, które należy rozkładać tak, aby nie powstały żadne mostki cieplne- folie te podnoszą izolacyjność budynku, ale też chronią chociażby przed wiatrem. Wewnątrz tej konstrukcji musi się natomiast znaleźć solidna warstwa ocieplenia i jest ona wykonywana z wełny mineralnej. Taka technika budowy pozwala uzyskać bardzo dobrą izolacyjność całego budynku.