W jaki sposób przebiega proces regeneracji wałków?

30 lis by wirtrans

W jaki sposób przebiega proces regeneracji wałków?

Wałki oraz walce, które są pokrywane specjalnymi powłokami mogą ulegać regularnemu zużyciu. Bardzo często są to takie elementy maszyn, które pracują bez przerwy lub też pracują z dużą intensywnością, a co za tym idzie ich zużywanie się jest nieuniknione.

Na szczęście, elementy te nie muszą być za każdym razem wymieniane na całkiem nowe, gdyż możliwa jest ich regeneracja. Zazwyczaj procesem regeneracji zajmują się wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy. Posiadają one duże doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt do tego celu. Wałki, które uległy zużyciu powinny być więc wymienione na nowe, zebrane, a następnie przetransportowane do firmy, która je zregeneruje. Po ukończeniu procesu regeneracji będą mogły zostać powtórnie wykorzystane.

 

Regeneracja doskonale sprawdza się w praktyce

 

Kiedy już elementy te zostaną przetransportowane do odpowiedniej firmy, pierwszym ważnym zadaniem jest ich odpowiednie oczyszczenie. To ważne, aby sprawdzić, czy ich rdzeń nie uległ uszkodzeniu, równie istotne jest też dokładne oczyszczenie powierzchni wałków i pozbycie się wszelkich pozostałości po starej powłoce. Powierzchnia wałka musi też zostać odpowiednio przygotowana do tego, aby móc nanieść na niego nową mieszankę.

 

Nanoszenie mieszanki zależne jest od tego, jakiego typu będzie to mieszanka. Do najpopularniejszych rozwiązań należą mieszanki gumowe, rozwiązania z poliuretanu, powłoki metaliczne, które wymagają natryskiwania w specjalnych komorach oraz mieszanki kompozytowe. Ważnym procesem podczas całej regeneracji jest też szlifowanie wałków. Czynność ta pozwala nadać wałkowi niemalże idealnej wielkości oraz kształtu, który sprawi, że możliwa będzie jego wydajna praca- nawet przy dużej szybkości obracania się. Tak przygotowany wałek może być już tak naprawdę zostać ponownie wykorzystany. Oczywiście, dobrze jest jeszcze sprawdzić go w praktyce, ale proces regeneracji na tym etapie właściwie się już kończy.