Przystawka odbioru mocy

25 wrz. by wirtrans

Przystawka odbioru mocy

Przystawka jest urządzeniem, które montowane jest w samochodach ciężarowych lub pojazdach rolniczych. Jej zadaniem jest umożliwienie wykorzystania dodatkowego sprzętu, jakim są kompresory, silniki hydrauliczne czy agregaty chłodnicze.

Istota działania

Przystawka odbioru mocy zbudowana jest z kół zębatych, dzięki którym możliwe jest przeniesienie napędu (ze skrzyni biegów bądź silnika) na urządzenie zewnętrzne. Dzięki niej, w samochodach ciężarowych wykorzystywane są urządzenia, takie jak: wyciągarka hydrauliczna czy rotator żurawia.

Rodzaje przystawek

W zasadzie wyróżnia się aż cztery rodzaje przystawek odbioru mocy. Przystawka odbioru mocy (odsilnikowa) jest montowana na bloku silnika. Charakteryzuje się tym, że jest włączona stale. Drugi rodzaj, to przystawka, która montowana jest na bloku skrzyni biegów. Kolejny rodzaj, to przystawka odbioru mocy, tzw. sprzęgłowa, nazywana również elektr- sprzęgłem. Przystawka ta montowana jest również na silniku, natomiast charakterystyczną cechą jest sposób przeniesienia mocy, w którym wykorzystywane jest koło pasowe. Ostatnim rodzajem jest przystawka odbioru mocy skrzyni rozdzielczej. W tym przypadku przeniesienie następuje z wykorzystaniem tzw. wału Kardana.

Różne auta, różne przystawki

Kupując przystawkę należy pamiętać, że wybór uzależniony jest od kilku czynników. Najważniejsze z nich dotyczą przede wszystkim rodzaju skrzyni biegów. Inna będzie bowiem przystawka odbioru mocy Mercedes, a inna przeznaczona dla maszyn rolniczych. Czy tylko marka i model? Niestety nie. Duże znaczenie ma także miejsce jej zamontowania, ale także jej przeznaczenie docelowe, czyli urządzenie, jakie będzie miała wspierać. Ważną cechą jest też wybór odpowiedniego do potrzeb sterowania.

Przystawka szyta na miarę

Wskazane czynniki, jakimi należy się kierować przy wyborze odpowiedniego urządzenia to część kryteriów. Ponadto należy także uwzględnić rodzaj urządzeń, które będą przy pomocy przystawki obsługiwane. Ważnymi aspektami są tu także jakość, wytrzymałość, jak również cena odpowiednia do jakości produktu.

Źródło: https://hydroexpert.eu/Przystawka-odbioru-mocy-Mercedes-G140-8-p608