Fotelik samochodowy – wybór i montaż

18 sie by wirtrans

Fotelik samochodowy – wybór i montaż

Niestety kupno nowego samochodu to nie koniec zakupów dla młodych rodziców. Oprócz kilku akcesoriów najważniejszym z nich jest fotelik samochodowy dla dziecka. Mam świadomość, że nie jest to specjalnie fascynujący temat, ale jest to po prostu konieczność. Prawo mówi jasno, każde dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu musi jeździć w samochodzie w foteliku. Nie może to być po prostu przypadkowy fotelik, tylko porządny, spełniający wszystkie europejskie normy produkcie. Konkurencja na rynku jest ogromna, co znacznie utrudnia wybór fotelika.

Fotelik to nie tylko kolor, dopasowanie do sylwetki dziecka. Wszystkie dobre produkty przeszły testy bezpieczeństwa, ale nawet najlepszy produkt za ogromną sumę nie będzie gwarantował bezpieczeństwa bez dopasowania do sylwetki i wagi dziecka. Co więcej, nawet jeśli uda nam się znaleźć ten idealny model, w którym pociecha będzie czuła się dobrze, to pozostaje kwestia montażu. Bez dobrego montaż nawet najdroższy fotelik na świecie nie uchroni dziecka przez niebezpieczeństwem w zdarzeniu drogowym. Trzeba tutaj powiedzieć, że Polska to kraj, w którym na drogach ginie najwięcej ludzi w Europie. Dlatego nie warto oszczędzać na czasie i poważnie przysiąść do tej kwestii.

Dwa słowa o montażu – pasy i Isofix

Foteliki samochodowe muszą być umieszczone „na sztywno”. Wszystko po to, żeby potencjalne mocne hamowanie czy inne zdarzenie nie wpłynęły na pozycję dziecka w foteliku. Mamy do wyboru dwa zasadnicze rodzaje montażu fotelików – pasy i Isofix. Pasy mają sporo zalet – uniwersalność fotelika, który można zamontować praktycznie w każdym samochodzie. Isofix to jednak system bezpieczniejszy. Opiera się na uchwytach bezpośrednio przyczepionych do karoserii. W ten sposób minimalizuje się ryzyko wystąpienia błędów montażowych. Co więcej, fotelik na Isofix bardzo szybko wyciąga się z samochodu, co dla aktywnych rodziców, często wyciągających fotelik z samochodu, będzie wielkim atutem. Pasy oczywiście przy dobrym zamontowaniu zapewnią podobny poziom bezpieczeństwa.

Najbezpieczniejszy fotelik samochodowy dla dziecka

Nie ma możliwości, by jednoznacznie wskazać jednego producenta czy grupę produktów, które będą najlepsze. Ceny fotelików wahają się od paruset złotych aż po topowe modele premium (kilka tysięcy złotych). Na początku trzeba zastanowić się, ile mniej więcej chcemy wydać ba bezpieczeństwo swojego dziecka i udać się do specjalistycznego sklepu. To nie może być byle supermarket, tylko miejsce w którym pracują specjaliści w branży. Oni będą w stanie na podstawie sylwetki wyznaczyć parę modeli. Waga także ma znaczenie, lecz bardziej wyrośnięte dzieci mogą nie czuć się dobrze we wszystkim modelach siedzisk. Pamiętajmy także, że już po samym zakupie trzeba na bieżąco kontrolować to, czy dziecko nie wyrosło już z fotelika. Niedopasowany lub za mały fotelik stwarza potencjalne zagrożenie.